teisipäev, 15. detsember 2015

Registreeri oma kool võistlusmängule “Nutikalt netis”

TÜ Lastekaitse Liit koostöös Eesti Informaatikaõpetajate Seltsiga kutsub Teie kooli osalema interaktiivses võistlusmängus „Nutikalt netis“.
Võistlusmängu eesmärk on innustada õpilasi omandama teadmisi ja oskusi interneti ning digitaalsete kommunikatsioonivahendite targemaks ja turvalisemaks kasutamiseks. Võistlusmäng „Nutikalt netis” sisaldab viktoriini, rollimänge, kodust ülesannet (piirkondlikus voorus nt temaatilise lühivideo tegemine), osavusmänge ja poolfinaalis ning finaalis ka väitlust. Finaalis on kõikidel osalejatel võimalus osaleda lisaks ka robootika töötoas.
Võistlusmängu ülesanded käsitlevad järgnevaid teemasid: suhtlemine võrgustikes ja privaatsus, kontod ja keskkonnad, mobiilsed vahendid, veebisisu kriitiline hindamine, positiivne legaalne veeb – muusika, filmid, mängud, kuidas ennast tehniliselt kaitsta (viirused ja pahavara).
Osalema on oodatud 40 kooli üle Eesti. Koolivõistkonnas on 4-6 liiget ning juhendaja. Ühest koolist saab osaleda üks võistkond, kuhu kuuluvad 6. ja 7. klasside õpilased (parimal juhul võrdselt poisse ja tüdrukuid).
Võistlusmäng viiakse läbi kolmes voorus: 10 piirkondlikku võistlust, 2 poolfinaali ja finaal. Piirkondlikud võistlused toimuvad viies nö tinglikus piirkonnas: Põhja-Eesti, Ida-Eesti, Lääne-Eesti, Kesk-Eesti ja Lõuna-Eesti 2016. aasta veebruari lõpus ja märtsis. Kaks poolfinaali ja finaal toimuvad aprillis ja mais. Võistlusmäng algab orienteeruvalt kell 12.00 ja kestab kokku 3 tundi. Korraldajad katavad osalejate transpordikulud ning kohapeal pakutakse suupisteid.
Võistlusmängu tulemused saadetakse osalenud koolidele ja avaldatakse Targalt internetis www.targaltinternetis.eeveebilehel ning sotsiaalvõrgustike kanalites. Parimatega tehakse artiklid, mis avaldatakse erinevates meediaväljaannetes. Kõikidele osalejatele on väärilised auhinnad.
Palume Teil osalemissoovi korral registreerida oma kooli võistkond võistlusmängule Targalt internetis hiljemalt 25. jaanuariks. Võistlusmängule pääsevad osalema 40 esimesena registreerunud kooli.

TedEd Lessons Worth Sharing

kKeskkond: http://ed.ted.com/ annab sellise võimaluse, kus õpilastel on läbi video võimalik õpitud materjali korrata ning anda tagasisidet. Ainuke miinus on see, et tööõlesande täitjal tuleb endale selles keskkonnas kasutaja teha.
Minu ülesande püstitus on järgmine;
·         Kõigepealt tutvutakse õpitava materjaliga tavapäraselt õppetunnis 
·         Kordamiseks on aga väike video, mida iga õpilane saab vaadata kas siis kodus või järgnevas tunnis arvutiklassis
·         Video lõppedes on küsimused, mille vastamist lihtsustab võimalus vaadata videot uuesti ning seda olulistest kohtadest. (saab seadistada)
·         Seejärel on järgmiseks sammuks tutvuda veel lisamaterjalidega, õppida juurde.
·         Järgmiseks on võimalus kirjutada, mida on õpilane teada saanud antud teema kohta,
·         Viimase ülesandena reflekteerimiseks on vaja õpilasel ise koostada õpiobjekt juba tuttavas keskkonnas.
Kui tunni lõpus aega üle, või siis järgmisel tunnil saab koos klassiga need õppemängud läbi mängida.
Minu esimene TEDed refleksiooniülesanne on selline: http://ed.ted.com/on/O2TwiFFY
Loodan, et ka teistele pakub huvi ning tasub proovimist.




esmaspäev, 31. august 2015

Nutikalt õue

Koolielu õppimisüritus 7.09.-27.09.2015 - viktoriinipõhise seiklusmängu loomine Loquiz keskkonnas, mängu läbiviimine, kogemuse jagamine, GPS kunsti loomine kaardi põhjal.
Registreerimine kuni 13. septembrini, veebikursus alustab 7. septembril.
Õppimisüritusele “Nutikalt õue!” on oodatud õpetajad, kes soovivad oma õpilastega ainetundi viia läbi klassiruumist väljaspool. Oodatud on eelkõige lasteaia- ja algklassiõpetajad, aga ka kõik teised huvilised. Edasi loe siit

Koolielu portaalis algavad ainekuud

Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus alustab koostöös Koolielu portaali ainemoderaatoritega uuel õppeaastal ainekuude kampaaniat. Õppeaasta on jaotatud ainemoderaatorite vahel kuude kaupa, kuud omakorda ainevaldkondade või teemade kaupa. Ainekuud jaotuvad järgmiselt: septembris ehk alguskuul on luubi all alushariduse, algõpetuse, HEV-teemad ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia. Oktoobris räägime, kuidas digiajastu kunsti-, muusikaõpetuse ning kehalise kasvatuse tundidesse tuua. Novembris on fookuses IKT-võimalused matemaatika, informaatika, töö- ja tehnoloogiaõpetuse ning käsitöö ja kodunduse õpetamisel. Detsembrikuus teeme poolaasta kokkuvõtteid ning jaanuaris jätkame ainekuudega - uurime nutiseadmete kasutamist loodusõpetuses, keemias, bioloogias, füüsikas ja geograafias. Veebruaris pöörame tähelepanu sellele, kuidas õpetada ajalugu ja ühiskonnaõpetust, inimeseõpetust, majandus- ja ettevõtlusõpet ning meediaõpetust IKT-võtmes. Märts on keeltekuu - keskendume eesti, vene, inglise, saksa, soome ja rootsi keele ja tehnoloogiavõimaluste sidumisele. Aprillis aga näitame, kuidas õppijad nutiseadmete abil õpivad ja õppida saavad. Maikuus teeme kogu õppeaasta kohta kokkuvõtteid.Edasi loe siit

kolmapäev, 18. veebruar 2015

NutiVõistlus


NutiVõistlus 2015 “100 tulevikuametit”

Foto: NASA rahvusvahelise kosmosejaama sisevaade.
Foto: NASA rahvusvahelise kosmosejaama sisevaade.
Võistluse tutvustus:
Mis ametid tulevik toob?
Robotite hooldusinsener? Nutiturvamees? Avataride kostüümikunstnik? Virtuaalne saatejuht? Isesõitvate autode mehhaanik? Kütuseelemendiekspert? Nanotehnoloog? Eakuskonsultant?
Kuidas praegused ametid tulevikus välja võiksid näha? Kuidas kingsepp tulevikus kingi parandab? Mis aparaatidega kellassepp tööd teeb?
Ülesanne:Tee oma mõttest kuni 1 minuti pikkune video.
Osalemiseks:Samm 1: Moodusta võistkond: võistkonnas võib olla 1 kuni 5 osalejat;
Samm 2: Asu nuputama! – Tee oma ideest kuni 1 minuti pikkune video ja laadi see Vimeo keskkonda (www.vimeo.com). Loe Vimeo kasutamise kohta lähemalt SIIT.
Videos on lubatud kõik eneseväljendusviisid, mida saab lõpuks elektrooniliselt esitada: joonistamine, laulmine, programmeerimine, kujundamine, näitlemine, ehitamine, rebimine, kleepimine jne;
Samm 3: Esita elektrooniline võistlustöö 01. märtsil kella 23.59ni koos lühitutvustusega veebivormi kaudu, mille leiad siit http://1drv.ms/1G0gyiU
Osalemise tingimused:
  • Võistkonnas võib olla 1 kuni 5 osalist.
  • Elektrooniline võistlustöö ei tohi olla pikem kui 1 minut.
  • Ühes videos olgu üks idee.
  • Võistlusel osalemine on tasuta.
Registreerimine:Palun registreeri oma huvi: http://1drv.ms/1wnlLq4
Võistlustöö esitamine:
  • Lae võistlustöö Vimeo keskkonda www.vimeo.com ja seejärel täita veebivorm aadressil http://1drv.ms/1GnZu6A
  • Esita võistlustöö hiljemalt 01. märtsiks 2015 kella 23.59-ks.
Võitjad ja auhinnasaajad kuulutatakse välja 15. märtsil 2015robootikavõistluse FIRST LEGO LEAGUE finaali ajal.
Hindamiskriteeriumid:Töid hindab žürii, kes võtab arvesse tööde originaalsust, arusaadavust ning arvestab ka tehnilist teostust.
Auhinnad:Peaauhind – Sõidutame kogu meeskonna Heureka teaduskeskusesse Soomes! 
Lisaks paneme välja 5 eriauhinda.
Nutikat nuputamist!

teisipäev, 10. veebruar 2015

Tule Nutipäevale Solarise keskusesse 10.veebruaril

Solarise keskuses toimub 10.veebruaril Nutikaitse projekti raames  Nutipäev 



Nutipäevale oodatakse osalema nii lapsi kui ka täiskasvanuid.
Terve päeva vältel saab osaleda mängudes, testida oma teadmisi, vaadata multikaid ja saada infot teenuste pakkujatelt.
Nutipäeva kava
Nutipäeva moderaator Henrik Roonemaa
14:00 Nutipäeva avamine: Kui pea igas teises Eesti peres on nutiseade, siis kui turvaliselt me neid kasutame? Mis võib juhtuda, ning kuidas halbu olukordasid ära hoida?
14:45 Noortepaneel – Millised on noorte nutiseadmete kasutamise harjumused? Kas elu ilma nutiseadmeteta on võimalik? Kuidas on lood turvalisusega? Millised on noorte kokkupuuted küberkuritegevuse või küberründega+
15:00 Veebikonstaabel Andero Sepp räägib, milliste küsimuste, probleemide ja muredega nende poole pöördutakse, mida nemad teevad ja seda, kuidas halbu juhtumeid ära hoida
15:40 Täiskasvanute paneel: Mida täiskasvanud peaksid arvestama, kui lapsed hakkavad nutiseadmeid ja sotsiaalmeediat kasutama? Kuidas nutielu turvaliseks muuta?
17:00 Populaarsete igapäevaste äppide ja Mobiil-ID tutvustus
18:00 Populaarsete igapäevaste äppide ja Mobiil-ID tutvustus
19:00 Nutinippide kokkuvõte
Kohal on ja oma tegevusi tutvustavada SEB, Swedbank, Baltic Computer Systems, Tallinna Keskraamatukogu, Microsoft, Lastekaitse Liit, Targalt internetis, Lasteabi telefon, NutiKaitse 2017
Lisainfo Kerli Kuusk kerli@lastekaitseliit.ee 

Konkurss: Jutusta anekdoot

Konkursi aeg: 10.02.-16.03.2015
Sihtrühm ja kategooriad: I – II kooliaste; III kooliaste; gümnaasium ja kutsekool; täiskasvanu
Eesmärk: kogume kokku interneti, arvuti ja nutiseadmete kasutusest pajatavad anekdoodid (Anekdoot on lühike vaimukas üllatava lõpuga (puändiga) naljalugu, millel on kolm proosa peamist tunnust: karakterid, süžee ning tegevuse aeg ja koht, allikas: Wikipeedia).
Kasutus: saadetud parimatest naljadest koostatakse e-kogumik. Naljalugusid võidakse kasutada autorile viidates projekti Targalt Internetis teavitusmaterjalides.
Reeglid:
• Iga sihtrühma kuuluv inimene võib esitada 1-3 konkursitööd ehk ankedooti
• Töö võib esitada eesti, vene või inglise keeles
• Pikkus kuni 1500 tähemärki
Esitatud töö 
o peab olema autori uuslooming (ehk ei tohiks saata kellegi teise loodud nalja, nalja mis juba liikleb internetis)
o ei tohi varem olnud esitatud meedias (raamat, ajakiri, ajaleht, veebileht)
o sisu ja sõnastus peab olema korrektne (keeleliselt) kui ka siivas (võib esitada ka õpilastele)
Žürii hindab anekdoote neljas kategoorias: naljakus, uudsus, ootamatus, nalja kiiresti mõistmise võimalikkus. Hinnatakse 5 palli süsteemis. 1= nõrk, 5=väga tugev. Žüriisse kuuluvad: Targalt Internetis projekti nõuandva kogu esindajad ja noortepaneeli liikmed.
Parimatele auhinnad.

reede, 30. jaanuar 2015

Uurimistööde kirjutajatele






See on üks võimalus teada saada, kes on töö tõeline autor....

Matemaatika

Kiili Gümnaasiumi õpetaja ja haridustehnoloogi õppematerjalide varamu.

neljapäev, 29. jaanuar 2015

10 lihtsat veebivahendit (ANNE KALMUS – SEPTEMBER 20, 2013)

Internetis on palju veebivahendeid, mille kasutamine ei nõua palju aega ega suuri arvutiteadmisi, küll aga aitab nende vahendite kasutamine luua ja süstematiseerida õppematerjale ning õppetööd huvitavamaks muuta. Alljärgnevalt tutvustan kümmet lihtsat vahendit. Olen neile vahenditele igapäevatöös ikka ja jälle rakendust leidnud.
  1. Veebiaadresside lühemaks muutmine https://bitly.com/
Veebivahend Bitlymuudab lohisevad veebiaadressid märksa lühemaks. Selleks tuleb vajalik aadress kleepida keskkonna avalehel olevasse kasti ning lühemaks muudetud aadress ongi olemas. Bitly keskkonnas konto loomisel saame tekitada endale vajalike aadresside lingikogu ning neid vajadusel jagada. Selleks tuleb valida bitmarks ning seejärel kleepida lühemaks muutmist vajav aadress paste a link here kasti. Seejärel ilmub aken, kus saab valida, kas see link on privaatne või avalik. Samas on näha ka lühemaks muudetud veebiaadress. Kui valida bundles, saab luua eelvaadetega failikogumikke.
  1. Videolisti tegemine embedr.com
Sageli kasutame õppetöös YouTube’is leiduvaid videoid. Videote süstematiseerimiseks on hea kasutada videoliste. Embedr’i veebivahend võimaldab meil kerge vaevaga teemade kaupa videoid grupeerida. Liste on võimalik lingiga jagada või vistutada oma veebilehele. Selleks tuleb kõigepealt luua konto. Kui konto on loodud, siis edasi käib kõik väga lihtsalt. Listile tuleb panna pealkiri, lühikirjeldus, märksõnad. Siis tuleb valida build playlistkleepida valitud video aadress selleks ettenähtud kasti. Nii toimi iga sellesse listi valitud videoga. Seejärel vali create previewcreate playlist. Loodud videoliste näeb nupu my videolists alt. Videolisti alla paremasse serva ilmub kerimisriba, mida liigutades saate kohe valida sobiva video ning selle käivitada. Share tähisele vajutades saate jagamiseks lingi või veebilehele vistutamiseksembed-koodi. Näide http://embedr.com/playlist/moodle_5
  1. Kuldvillaku tegemise keskkond http://jeopardylabs.com/ 
Jeopardy keskkonnas loodud kuldvillakut saab kasutada erinevates õppeainetes elevuse loomiseks ning õpitu kinnistamiseks. Jeopardy keskkonnas on kuldvillaku loomine lihtne ja loogiline. Kuldvillaku tegemiseks ei ole vaja keskkonda sisse logida (konto loomine on tasuline). Alustamiseks tuleb panna salasõna ning siis salasõna korrata (salasõna on vajalik, et hiljem saaks tehtud kuldvillakut muuta). Seejärel klõpsa start buildingTöölaual tuleb panna kuldvillakule ja kategooriatele pealkirjad. Ära tuleb täita nii palju lahtreid, kui suurt villakut on vaja. Seejärel saab alustada küsimuste koostamist. Selleks tuleb klõpsata punktisummal ning sisestada küsimus ja vastus. Iga küsimus tuleb eraldi salvestada ning töö lõpus ka kogu kuldvillak. Keskkond genereerib kuldvillaku mängimiseks aadressi. Enne mängu alustamist tuleb määrata mängijate arv. Edit nupu alt saate teha vajadusel muudatusi. Selleks et koostatud kuldvillakuid ka edaspidi kasutada, tuleb aadressid salvestada. Näide http://bit.ly/1cGllF3
  1. Ühistöövahend http://primarypad.com/
Primarypad on kooskirjutamisvahend, kus saab luua piiramatult lehekülgi. Töö säilib 30 päeva. Korraga saab koos töötada 50 inimest. Seda vahendit on hea kasutada rühmatööde tegemisel. Väga hea oli õpilastega kirjutada teemal „100 põhjust, miks on Eestis hea elada“. Videojuhendi (I. Maadvere) leiate http://bit.ly/14wcCEM
  1. Fotode töötlemine http://www.befunky.com/create/
Befunkykeskkond pakub palju võimalusi fotodele efektide lisamiseks. Kasutajakontot pole vaja luua. Foto saab üles laadida arvutist või võtta veebist. Foto muutub kohe, kui efekti nimetusel klõpsata. Muudetud foto saab salvestada arvutisse või jagada seda sotsiaalvõrgustikes.
  1. Vastuste kogumine http://answergarden.ch/
AnswerGarden on keskkond, mis võimaldab esitada küsimuse ning sõnapilvena vastuseid koguda. Keskkond ei nõua kasutajaks registreerumist. Töö alustamiseks tuleb validacreate. Järgnevalt tuleb täita nõutavad väljad. Kõigepealt tuleb sisestada küsimus ning seejärel valida, kas lubada ühel vastajal mitu korda vastata või lubada ühelt IP-aadressilt üks vastaja päevas. Seejärel tuleb määrata parool, millelt saab administraatorina sisse logida. Lõpuks tuleb valida create ning saabki hakata vastuseid koguma. Vastaja sisestab vastuse kasti ning vajutab submit. Vastused ilmuvad kohe ning vastus saab olla kuni 20 tähemärki pikk. Hiirega vastustel liikudes näeb kohe, mitu vastajat on olnud. Lehe alt leiab jagamiseks vajaliku lingi või vistutamiseks vajaliku koodi. Näide http://answergarden.ch/view/62870
  1. E-raamatu tegemine http://en.calameo.com/ 
Calameo keskkond võimaldab koostada erinevate faililaienditega dokumentidest e-raamatuid. Ilusa tulemuse saab PowerPointi esitlusest ning raamatu tegemine võtab aega ainult mõne minuti. Keskkonna kasutamiseks tuleb luua kasutajakonto või siseneda Facebooki kaudu. Raamatu tegemiseks saab kasutada nii arvutist üleslaaditud kui ka veebis olevaid faile. Raamatuid saab jagada lingiga või vistutada veebilehele. Juba loodud raamatutest saab koostada virtuaalse raamaturiiuli, millelt saab kohe kõiki raamatuid vaadata. Näide http://www.calameo.com/read/001171497dec5364594ab Juhend e-raamatu tegemiseks http://bit.ly/11Lx4gV(T. Salm)
  1. Helisalvestus http://www.audiopal.com/editor.html 
Veebivahend AudioPal võimaldab salvestada 60-sekundilist juttu, helindada korraga 600 tähemärki või arvutist üles laadida mp3-faile. Selle vahendi abil on hea koostada kuulamisülesandeid. Konto loomine ei ole vajalik. Alustamiseks tuleb valida sobiv tööriist. Jutu salvestamiseks on vajalikud mikrofoniga kõrvaklapid. Trükkimisvõimalust saab kasutada erineva võõrkeelse teksti helindamiseks. Valida on erinevate häälenäidiste vahel. Salvestatud heli saab preview alt kuulata ja vajadusel uuesti salvestada. Kui olete saadud tulemusega rahul, siis tuleb veel sisestada oma meiliaadressning keskkond saadab teile veebilehele istutamise koodi. Koodi kleepimisel tekib paneel, millel klõpsates saabki heli kuulata.
  1. Virtuaalse seinalehe või mõistekaardi koostamine http://popplet.com/ 
Poppleti veebivahend võimaldab vähese vaevaga koostada virtuaalset seinalehte või lihtsat mõistekaarti. Vahendit saab kasutada ka ühistööks. Alustamiseks on vaja luua kasutajakonto, valida make new poppletpealkirjastada ning teha töölaual topeltklõps. Nüüd ilmub kastike koos vajalike tööriistadega. Kastikesi saab hiire vasakut klahvi hall hoides lohistada, suurust muuta jne. Ülevalt tööriistaribalt leiate salvestamise, printimise, taustavärvi muutmise jm. Share nupu alt saab koostööle kutsuda. Valmis tööd saab jagada lingi abil ning istutada veebilehele. Näidehttp://popplet.com/app/#/1156716
  1. Küsitluste ja testide loomine http://www.jotform.com/  
JotForm on palju võimalusi pakkuv küsitluste, testide ja töölehtede loomise keskkond. Kõigepealt tuleb luua kasutajakonto. Töö koostamine käib moodulite lohistamise teel. Tööriistariba on loogiline ja arusaadav. Vasakult servast saab lohistada moodulid, ülevalt servast saab valida kujundust ning määrata kirja ja lahtrite suurust. My forms näitab koostatud töid (neid saab ka muuta), submissions’i alt näeb saadetud vastuseid.
Videojuhend (I. Maadvere) http://bit.ly/13MOirU

teisipäev, 6. jaanuar 2015